Dneska bych chtěla zavzpomínat na dobu svého mládí a na to, jaké měly tenkrát ženy možnosti při péči o vlasy, tělo a jaká kosmetika se v té době používala. Mladší generace snad ani nebudou věřit, ale ti starší mně dají určitě za pravdu.
A můžeme začít třeba s řasenkou. Tak za prvé, žádná řasenka neexistovala. Ženy si barvily řasy pomocí krému na boty a štětečku, případně pomocí kartáčku na zuby. Později se v drogeriích začala objevovat tzv. Mascara, hmota, která se ředila vodou (případně plivnutím) a řasy se rozčesávaly pomocí přiloženého hřebínku i za pomoci špendlíku nebo jehly. Oční stíny se prodávaly v malých kulatých krabičkách, ovšem výběr pouze v barvě modré, zelené a fialové.
První make-up, to slovo bylo tenkrát neznámé, vyvinul v 60. letech Ústav lékařské kosmetiky pod názvem Dermacol, a tak se mu také říkalo. Z tváře dokázal vytvořit tak trochu hliněnou masku, přesto to dotáhl až do Hollywoodu, kam byla v roce 1969 prodána jeho licence.
Péči o pleť dokázalo v té době zvládnout jen pár krémů např. Maryna, mandlový krém nebo velice oblíbená modrá Indulona. Ta měla opravdu velmi široké použití, od péče o pleť, ruce, nohy až přes péči o boty neboť sloužila i jako krém na boty.
Nakonec se ještě zmíním o parfémech, voňavkách a toaletních vodách. Tam také velký výběr nebyl. Pro svěží vůni těla se používala hlavně květinová mýdla neboť deodoranty u nás ještě nebyly. Ženy často používaly i živé květy, vyráběné v Karlových Varech a později se stal hodně oblíbeným polský parfém Byc moze. Pokud jste měli někoho známého v drogerii, mohli jste začátkem 70. let pod pultem sehnat i jedinečný francouzský parfém od Diora Diorella. Skvělá vůně, parfém se prodává dodnes.