úterý 23. června 2026

Tahle vedra už jsou moc

Poslední dny před prázdninami už jsou ta vedra až nesnesitelná. Čím víc mi přibývají roky, tím hůř snáším tahle až neskutečná vedra. Nejsem určitě sama, a tak to u nás řešíme pobytem na chatě, kde je to trochu snesitelnější. Momentálně jsme sice v Praze, protože manžel dochází na rehabilitace, ale už se zase chystáme odjet. 
Minulý rok jsme zlikvidovali bazén, který jsme zase až tak moc nevyužívali a na jeho místo přišly letos vyvýšené záhony s rajčaty, paprikami a okurkami. Docela se jim tam daří, tak snad nějaká ta úroda bude.





Pro naše osvěžení využíváme zahradní sprchu a já vám představím moje přírodní "koupaliště"




Všem přeji klidné a pohodové letní dny a pozor na klíšťata, já sama jsem jich měla už pět. 

úterý 16. června 2026

Tentokrát o oslovování

V posledních letech mi fakt hodně vadí, převážně u redaktorů a zpravodajců v tisku a v televizi, jejich způsob oslovování veřejně známých osob  pouze příjmením. V mnoha případech neuvádějí funkci, titul nebo alespoň křestní jméno. Přitom křestní jméno alespoň zaručuje jakousi jistotu, že víme o koho se jedná. 
Myslím si a předpokládám, že je slušnost oslovovat veřejnou nebo společensky známou osobu celým jménem. Alespoň to by mělo být standardem. Oslovování v těchto případech mi připadá nedůstojné, neprofesionální až hulvátské.
Přestože s dotyčnou osobou nemusím vůbec názorově souhlasit, v životě mám a uznávám jiné priority, tohle oslovení mě vždycky dokáže rozpálit. 

Ale v tomhle případě to beru. Novák k tabuli !




středa 10. června 2026

Psincový kašel

 Minulý týden jsme s Barčou museli na veterinu. Několik dní vydávala zvuky podobné dávení, chrápání a po jídle tak trochu zvláštně  štěkavé. 
Objednali jsme se u paní doktorky a v pátek vyrazili, je to kousek od naší chaty. Paní doktorka je velice vstřícná jak ke svým pacientům, tak i k jejich doprovodu, všechno vysvětlí, pečlivě prohlédne, poradí.
Dozvěděla jsem se, že Barča pravděpodobně prodělala psincový kašel, což je vysoce nakažlivé infekční onemocnění, které při neléčení může vést až k zápalu plic. 
Docela mě to překvapilo, protože pravidelně chodíme na očkování i proti psince. Ale to, že psinka a psincový kašel jsou dvě rozdílné nemoci, to jsem nevěděla. Vlastně jsem o tomhle kašli vůbec nevěděla. 
Barča dostala injekci, antibiotika a sirup na kašel a na kontrole po čtyřech dnech už bylo zlepšení znát. 
Dostali jsme ještě jednu várku prášků i sirupu  pokud bude všechno v pořádku, další kontrola nutná není.
Barča by teď ještě týden neměla chodit mezi ostatní psy a určitě je dobré nechat ji očkovat, což po úplném doléčení určitě uděláme.
Člověk se pořád něco učí. 




pondělí 8. června 2026

Román, o kterém se mluví

 Fíla Ivan  Tisíc očí 

Recenze knihy 
Román, inspirovaný skutečnými událostmi, je napínavá rodinná sága, mapující období od druhé světové války až do současností. Sugestivní příběh o hledání vlastní identity, vině a trestu, pomstě a odpuštění nás zavede do pekla koncentračních táborů, rozbombardovaných německých měst, komunistických gulagů, do drsné krajiny Jeseníků, Přiblíží nám nitro zločinců i jejich obětí, nezdolnou touhu po životě, spravedlnosti a vykoupení.
Kdy se stává z pomsty odpuštění? Je pykat naživu horší než smrt? Jaké následky má propojení posttotalitní oligarchie s "nezávislou" justicí?  

Hodně silný a znepokojivý román který nás provází dlouhým válečným obdobím až do současnosti. Hlavním tématem je vina, trest a spravedlnost. Co se po válce stalo s válečnými zločinci a dostalo se jim spravedlivému trestu? Odpověď tak jednoznačná není. Někteří byli spravedlivě potrestáni, mnozí zmizeli do zahraničí nebo se  dokázali přizpůsobit novým režimům a žít dál pod jinou identitou. Občas jsem měla až husí kůži, co člověk někdy dokáže. Opravdu hodně silná a strhující četba pro každého, kdo má zájem dozvědět se víc o osudech lidí té doby. 
Pane Fíla, byla to tedy síla!





















úterý 2. června 2026

Zatím nevyzkoušené recepty

 Už několik let si kupuju dva stolní kalendáře  s kuchyňskou tématikou. Pro tento rok mám Grilování a Českou kuchyni a právě z té vám nabízím dva recepty. Sama jsem je ještě nevyzkoušela, protože jsem na ně v kalendáři narazila minulý a tenhle týden, ale lákají mě oba dva. 

Brokolicové karbanátky  

1 brokolice 
1 cibule
100 g tvarohu ve vaničce
2 vejce
2 lžíce hl. mouky
strouhanka podle potřeby

Brokolici rozebereme na růžičky a dáme vařit do osolené vody, poté slijeme a propláchneme studenou vodou. Rozmačkáme ji šťouchadlem na brambory, přidáme tvaroh, nasekanou cibuli, nakrájenou slaninu, prolisovaný česnek a ostatní suroviny. Dochutíme solí a pepřem, zahustíme moukou a podle potřeby strouhankou. Na rozpáleném oleji pečeme karbanátky dozlatova, na ubrousku necháme okapat a podávám s bramborovou kaší a zeleninovým salátem. 


Cikánský řízek 

400 g kuřecího masa
2 vejce
1 cibule na kostičky 
2 lžíce solamylu
1 lžíce sojové omáčky
sůl, pepř, mletá paprika, kari (kari bych asi vynechala, ale přidala bych česnek)

Všechny suroviny dáme do mísy, pořádně promícháme a necháme v lednici chvíli odležet. Na rozpálenou pánev dáme kopeček kuřecí směsi, rozprostřeme na malé řízečky a usmažíme. Podáváme třeba s novým bramborem, máslem a pažitkou.