úterý 2. června 2026

Zatím nevyzkoušené recepty

 Už několik let si kupuju dva stolní kalendáře  s kuchyňskou tématikou. Pro tento rok mám Grilování a Českou kuchyni a právě z té vám nabízím dva recepty. Sama jsem je ještě nevyzkoušela, protože jsem na ně v kalendáři narazila minulý a tenhle týden, ale lákají mě oba dva. 

Brokolicové karbanátky  

1 brokolice 
1 cibule
100 g tvarohu ve vaničce
2 vejce
2 lžíce hl. mouky
strouhanka podle potřeby

Brokolici rozebereme na růžičky a dáme vařit do osolené vody, poté slijeme a propláchneme studenou vodou. Rozmačkáme ji šťouchadlem na brambory, přidáme tvaroh, nasekanou cibuli, nakrájenou slaninu, prolisovaný česnek a ostatní suroviny. Dochutíme solí a pepřem, zahustíme moukou a podle potřeby strouhankou. Na rozpáleném oleji pečeme karbanátky dozlatova, na ubrousku necháme okapat a podávám s bramborovou kaší a zeleninovým salátem. 


Cikánský řízek 

400 g kuřecího masa
2 vejce
1 cibule na kostičky 
2 lžíce solamylu
1 lžíce sojové omáčky
sůl, pepř, mletá paprika, kari (kari bych asi vynechala, ale přidala bych česnek)

Všechny suroviny dáme do mísy, pořádně promícháme a necháme v lednici chvíli odležet. Na rozpálenou pánev dáme kopeček kuřecí směsi, rozprostřeme na malé řízečky a usmažíme. Podáváme třeba s novým bramborem, máslem a pažitkou. 




















11 komentářů:

  1. Ten první recept je podobný jak dělám z květáku. Z brokolice má určitě pěknou barvu. U druhého receptu se maso asi namele?Já mám kari ráda a je prý zdravé. Někdy dávám kari i do rýže při vaření. Zkusím o víkendu vyzkoušet. Hezký den.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní4/6/26 18:57

      Kdysi jsem řízečky dělala a v mém receptu bylo maso nakrájet na drobnější kousky, používala jsem vykostěná stehýnka, je tam maso křehčí... už dlouho jsem nedělala, tak zase někdy zkusím ... Alena

      Vymazat
  2. Anonymní2/6/26 20:21

    Tetkapernikarka
    Evi, když se u nás sejde rodina, jedno s jídel je vegetariánské. Proto i brokolicové karbanátky znám a dělám různé . U receptu, co nabízíš, mě zaujal ten tvaroh. Určitě vyzkouším. Kari mě nevadí, ale i česnekem budou řízečky fajn. Děkuji za inspirace a přeji Ti pohodové dny 🌞🍀😊 Alena

    OdpovědětVymazat
  3. Zaujalo mě to, ale s malými změnami. Brokolici vlastně nedělám, ani nevím proč, ale připravujeme květák. Dělám květákové řízky, ty jsme si oblíbili a teta poradila, abych oddělila vejce, ušlehala sníh a vmíchala to tam. Tak to dělám a chutná nám to. Ochucení podle své chuti.
    Kuřecí maso se vždy dá upravit stylem co zrovna máme a s novými brambory to bude chutnat skvěle. Už jdu vyndávat maso z mražáku! 😉

    OdpovědětVymazat
  4. Anonymní2/6/26 23:45

    Lezarts
    Díky, to se mi líbí, rychlé a chutné recepty!

    OdpovědětVymazat
  5. Evi, děkuji za recepty - placičky dělám z květáku, ty karbanátky mě zaujaly. Cikánské řízky byly jeden čas celkem populární...
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
  6. Z brokolice dělám placičky,ale bez tvarohu.Určitě příště vyzkouším s tvarohem.Dělám podobně i kuřecí maso,ale šetřím se sojovkou,tu moc nemusím,ale kari mám ráda.Evi,hezký den

    OdpovědětVymazat
  7. U té brokolice mne zaujal tvaroh. Karbanátky dělám, ale bez něj.
    Díky za receptíky!
    Hezký den!
    Hanka

    OdpovědětVymazat
  8. Evi, znám cikánské řízečky (u nás se tomu říká čínské placičky - asi že je v tom sojovka :D). Brokolici nerad manžel (a já jí taky moc nevyhledávám), takže ta se u nás v kuchyni neobjevuje.
    Hezký den

    OdpovědětVymazat
  9. Mňam, dala bych si obojí. Brokolici dělám jen zapekanou se šlehačkou a sýrem a nebo krémovou polévku z ní. Karbanátky vypadají jako super nápad. Něco podobného jako cikánské řízecky jsem kdysi jedla u známých a bylo to moc dobré. Díky za připomenutí, Evi. Měj se krásně 👋👋

    OdpovědětVymazat
  10. Brokolicové karbenátky mě zaujaly. Nejčastěji používám brokolici na polévku, ale toto je také dobrý nápad. Doufám, že se dostanu k tomu to vyzkoušet.

    OdpovědětVymazat