úterý 2. června 2026

Zatím nevyzkoušené recepty

 Už několik let si kupuju dva stolní kalendáře  s kuchyňskou tématikou. Pro tento rok mám Grilování a Českou kuchyni a právě z té vám nabízím dva recepty. Sama jsem je ještě nevyzkoušela, protože jsem na ně v kalendáři narazila minulý a tenhle týden, ale lákají mě oba dva. 

Brokolicové karbanátky  

1 brokolice 
1 cibule
100 g tvarohu ve vaničce
2 vejce
2 lžíce hl. mouky
strouhanka podle potřeby

Brokolici rozebereme na růžičky a dáme vařit do osolené vody, poté slijeme a propláchneme studenou vodou. Rozmačkáme ji šťouchadlem na brambory, přidáme tvaroh, nasekanou cibuli, nakrájenou slaninu, prolisovaný česnek a ostatní suroviny. Dochutíme solí a pepřem, zahustíme moukou a podle potřeby strouhankou. Na rozpáleném oleji pečeme karbanátky dozlatova, na ubrousku necháme okapat a podávám s bramborovou kaší a zeleninovým salátem. 


Cikánský řízek 

400 g kuřecího masa
2 vejce
1 cibule na kostičky 
2 lžíce solamylu
1 lžíce sojové omáčky
sůl, pepř, mletá paprika, kari (kari bych asi vynechala, ale přidala bych česnek)

Všechny suroviny dáme do mísy, pořádně promícháme a necháme v lednici chvíli odležet. Na rozpálenou pánev dáme kopeček kuřecí směsi, rozprostřeme na malé řízečky a usmažíme. Podáváme třeba s novým bramborem, máslem a pažitkou. 




















24 komentářů:

  1. Ten první recept je podobný jak dělám z květáku. Z brokolice má určitě pěknou barvu. U druhého receptu se maso asi namele?Já mám kari ráda a je prý zdravé. Někdy dávám kari i do rýže při vaření. Zkusím o víkendu vyzkoušet. Hezký den.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní4/6/26 18:57

      Kdysi jsem řízečky dělala a v mém receptu bylo maso nakrájet na drobnější kousky, používala jsem vykostěná stehýnka, je tam maso křehčí... už dlouho jsem nedělala, tak zase někdy zkusím ... Alena

      Vymazat
  2. Anonymní2/6/26 20:21

    Tetkapernikarka
    Evi, když se u nás sejde rodina, jedno s jídel je vegetariánské. Proto i brokolicové karbanátky znám a dělám různé . U receptu, co nabízíš, mě zaujal ten tvaroh. Určitě vyzkouším. Kari mě nevadí, ale i česnekem budou řízečky fajn. Děkuji za inspirace a přeji Ti pohodové dny 🌞🍀😊 Alena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Aleno, ten tvaroh mě také překvapil, ale protože jsem sama ještě nezkoušela, tak nevím. Určitě na řízečky dojde, měj se hezky, pá 😉😀

      Vymazat
  3. Zaujalo mě to, ale s malými změnami. Brokolici vlastně nedělám, ani nevím proč, ale připravujeme květák. Dělám květákové řízky, ty jsme si oblíbili a teta poradila, abych oddělila vejce, ušlehala sníh a vmíchala to tam. Tak to dělám a chutná nám to. Ochucení podle své chuti.
    Kuřecí maso se vždy dá upravit stylem co zrovna máme a s novými brambory to bude chutnat skvěle. Už jdu vyndávat maso z mražáku! 😉

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hanko, kuřecí maso je super, dá se z něj udělat skoro všechno. Používám ho docela často, občas se dívám, jestli už nám neroste peří 😀

      Vymazat
  4. Anonymní2/6/26 23:45

    Lezarts
    Díky, to se mi líbí, rychlé a chutné recepty!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Rychlovky, to je moje oblíbené vaření a různých variant je hodně moc a přesto kolikrát nevím, co vařit 😂

      Vymazat
  5. Evi, děkuji za recepty - placičky dělám z květáku, ty karbanátky mě zaujaly. Cikánské řízky byly jeden čas celkem populární...
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helo, květákové placičky také dělám, ale tu brokolici vyzkouším. Buď je zařadím do jídelníčku nebo neprojdou 😂

      Vymazat
  6. Z brokolice dělám placičky,ale bez tvarohu.Určitě příště vyzkouším s tvarohem.Dělám podobně i kuřecí maso,ale šetřím se sojovkou,tu moc nemusím,ale kari mám ráda.Evi,hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jitko, ten tvaroh je docela zvláštní, ale jak píšu, ještě jsem nevyzkoušela. Třeba to bude dobré, uvidím. Přeji hezké dny, pá 😉

      Vymazat
  7. U té brokolice mne zaujal tvaroh. Karbanátky dělám, ale bez něj.
    Díky za receptíky!
    Hezký den!
    Hanka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hanko, také jsem byla překvapená, tvaroh do brokolice, ale proč ne 😉Vyzkouším a uvidím, zdravím 😀

      Vymazat
  8. Evi, znám cikánské řízečky (u nás se tomu říká čínské placičky - asi že je v tom sojovka :D). Brokolici nerad manžel (a já jí taky moc nevyhledávám), takže ta se u nás v kuchyni neobjevuje.
    Hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Stáňo, u nás se vaří spíš květák než brokolice, ale vyzkouším a uvidím. Je možné, že ten den nebude mít můj manžel hlad 😂😂😂

      Vymazat
  9. Mňam, dala bych si obojí. Brokolici dělám jen zapekanou se šlehačkou a sýrem a nebo krémovou polévku z ní. Karbanátky vypadají jako super nápad. Něco podobného jako cikánské řízecky jsem kdysi jedla u známých a bylo to moc dobré. Díky za připomenutí, Evi. Měj se krásně 👋👋

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Šárko, zapečená brokolice je určitě dobrá, díky za tip, to zase vyzkouším já. U nás vyhrává spíš květák, ale brokolice mi chutná i jen uvařená jako příloha k masu. Měj se hezky, pá 😉

      Vymazat
  10. Brokolicové karbenátky mě zaujaly. Nejčastěji používám brokolici na polévku, ale toto je také dobrý nápad. Doufám, že se dostanu k tomu to vyzkoušet.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. I já používám brokolici na krémovou polévku, ale ty karbanátky chci také vyzkoušet 😉

      Vymazat
  11. Rychlé recepty Evi, to je ideál pro každou kuchařku, co vaří každý den. Měj krásné dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Alenko, rychlovky v kuchyni, to je opravdu zn. ideál. Jen mi někdy chybí nápad. Měj se hezky, pá 😉

      Vymazat
  12. Evi, vyzkouším brokolicový, tvaroh občas přimíchám do masových karbenátků.☺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, ten tvaroh by mě do karbanátků nenapadl, ale vyzkoušet se může každý tip. Buď zůstane v jídelníčku nebo ne, jiná volba není, pá 😉🙋‍♀️

      Vymazat