pátek 18. listopadu 2022

Zlatá ulička

Při prohlídce Pražského Hradu jsem nemohla vynechat Zlatou uličku. 
Malebné domky v této uličce byly postaveny koncem 16. století, jednalo se o nejchudší místo Hradčan. Původně zde pravděpodobně bydleli příslušníci hradní stráže, jimž Rudolf II. dal svolení, aby původní zděné oblouky mohli zazdít a zřídit si v nich malé komůrky. Příbytky si ovšem stavěli vlastními náklady. Někteří je pak prodávali mezi sebou, později i jiným zaměstnancům Hradu, například hlídačům, vrátným nebo zvoníkům. 
Po 2. světové válce odkoupila Kancelář prezidenta od posledních majitelů jejich domky a uličku zrekonstruovala. V současné době je Zlatá ulička vyhledávaná především turisty a některé domky slouží jako prodejny suvenýrů. 
Návštěva uličky je zpoplatněna, a to jako součást velkého nebo malého okruhu Pražského Hradu, samostatně ji navštívit nelze. 
 tento domeček slouží jako prodejna suvenýrů Nadace Olgy Havlové 

22 komentářů:

 1. Evi to jsou nádherné fotografie a hezky jsi Zlatou uličku nafotila. Děkuji za prima podívanou. Přeji ti příjemný den.

  OdpovědětVymazat
 2. Evičko, děkuji za připomenutí krás Zlaté uličky, je už to pěkně dlouho co jsem tam procházela.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, i já jsem tam nebyla pěkně dlouho a to jí nemám zase tak daleko. Jsem správnej důchodce, na akce slyším a když to bylo zadarmo, tak to nekup. Hezký víkend, pá 😁😉

   Vymazat
 3. Díky za prohlídku uličky. Byla jsem tam už v tak dávné době, kdy byla ulička ještě zadarmo a i vstup do ní vypadal úplně jinak. při poslední návštěvě hradu jsem so prohlídky upustila, protože tam bylo tak strašně moc lidí, že bych si to stejně ais neužila. Měj hezký víkend.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Majko.také jsem tam byla po hodně dlouhé době. Lidí bylo tak akorát. Hezký víkend, pá 😉

   Vymazat
 4. Pokud jsme jeli hlavně ještě od práce do Prahy,tak jsme Zlatou uličku nikdy nevynechali.Je to krása a jsem ráda,že jsi nám to umožnila.
  Evi,měj se hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. JItko, jestli tě fotky potěšily, tak to mám radost. Hezký víkend 😀😉

   Vymazat
 5. Lezarts

  Jako dítko, jsem často chodila do Zlaté uličky. Byla jsem fascinována těmi miniaturními domečky. V některých byly i figuríny v dobových kostýmech. Tenkrát byl vstup zdarma.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Renato, také si ji tak pamatuji. Teď se vydělává na všem, jak jen to aspoň trochu jde. Pěkný víkend, pá 😉

   Vymazat
 6. Ahoj Evi, v domečku kde sídlí Nadace Olgy Havlové se prodávaly i výrobky, které jsem dělala s dětmi, když jsem pracovala ve Zvláštní škole. Prodej nám tam tehdy vyjednala hraběnka Sternbergová ze zámku z Častolovic, její přítelkyně. Ráda jsem se tam zas podívala s Tebou, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lenko, jsem ráda, jestli jsem ti udělala radost, pá 😉😊

   Vymazat
 7. Moc ráda jsem se podívala na fotky kouzelné, pitoreskní uličky. Nedivím se, že se na ni jezdí dívat lidé z celého světa. Sama jsem vždycky okouzlená...
  Evi, přeji hezkou sobotu, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Helo, děkuji a jestli tě fotky potěšily, splnily svůj účel. Pěkný víkend 😀

   Vymazat
 8. Hezké fotky, a dík y za typ na " špacír". :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Procházka je to skvělá a kdyby se sluníčko nestydělo, byla by ještě lepší. Přeji pěkný víkend 😉😊

   Vymazat
 9. tetkapernikarka
  Evi, děkuji za krásnou nedělní procházku Zlatou uličkou :-)
  Byla jsem tam jen jednou a když byla ještě bez poplatku.
  Měj se pěkně a přeji i pohodovou neděli. Alena
  P.S. Navštěvuji oblíbené stránky stále, ale nějak mě zlobí odesílání komentářů, tak zkouším co se dá :-) teď přes anonymní :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky za návštěvu i komentář. Přeji pěkný týden, pá 😊😉

   Vymazat
 10. Ve Zlaté uličce jsem byla xkrát, od dětství odhadem 15x(??), možná i víc. Kdysi si ty domky návštěvník mohl celkem podrobně prohlédnout, někde býval i průvodce - tedy seděl tam člověk, který to asi hlídal, ale těch svých pár slov o obyvatelích domečku, jak tam žili atd. řekl. Zlatá ulička byla vždy, co pamatuji, vyhledávána návštěvníky, tam se nafotily miliony fotek, něco podobného ve světě asi nemají ☺. Moc ráda bych se tam někdy zase podívala, no uvidím, ráda se vracím na místa, ke kterým mám vztah, tak prozatím děkuji za fotky, jak je to tam "teď". ☺

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hanko, nahlédnout do domečků se může i dnes a podívání je to zajímavé.
   Třeba se ti návštěvu ještě podaří uskutečnit. Zdravím, ahoj 😉

   Vymazat
 11. Parádní, fotky, krásné připomenutí. Už jsem tam dlouho nebyla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, přestože jsem z Prahy, tak jsem tam také tak často nebyla. Tentokrát se to hodilo v rámci prohlídky Hradu. Měj se hezky, pá 😀

   Vymazat