Nedávno jsem v knihovně objevila hned dvě knihy, pro mne zatím neznámé autorky, Hany Hindrákové.
Pochází z Trutnova, v Praze vystudovala VŠE a zamilovala se do Afriky, kam také na několik let odjela, aby tam pracovala jako dobrovolnice v místní nemocnici.
Smrtící byznys
Příběh české zdravotní sestřičky, která kvůli svým osobním problémům odjíždí do africké Ugandy, aby tam pomáhala v jedné místní nemocnici. Mezi její pacienty patří samozřejmě i děti, které žijí v příšerných podmínkách, v rodinách alkoholiků, kolikrát bez jídla. Návštěva nemocnice mnohdy pro jejich příbuzné znamená i několikadenní cestu s nejasným výsledkem.
Hlavním tématem knihy je špinavý byznys, v tomto případě farmakologických firem. O tom, že někteří lidé jsou pro peníze schopni udělat téměř cokoli a mafie se neštítí téměř ničeho i když se jedná o děti.
Falešné léky, které se ve velkém vyrábějí v Číně a vyvážejí se do rozvojových zemí, převážně v Africe.
Příběh je napsán podle skutečných události a určitě vás donutí o tomto problému přemýšlet.
Nezlomný
Skutečný příběh sedmiletého chlapce, který se svými sourozenci opustil svoji matku, alkoholičku.
Njoro utekl do města, kde se stal členem gangu dětí ulice, jehož členové se živili krádežemi, žebráním, přepadáváním bohatších nebo sbíráním plastů na obrovských skládkách. Mezi členy často docházelo k lynčování i znásilňování. Rozhodně to není místo pro šťastné a spokojené dětství. Mnozí z nich doslova přežívají "díky" čichání lepidla, které se dá poměrně levně koupit a tato droga jim pomáhá alespoň na chvíli zapomenout.
Příběh Njora má více než šťastný konec. Podaří se mu dostat z naprostého dna a nakonec pracovat jako dobrovolník pro organizaci děti ulice.
Drsne...Ten Nezlomny, jestli ma šťastný konec, bude asi takový novodoby Oliver Twist...
OdpovědětVymazatDrsnější čtení to je, ale za přečtení to stojí. Netušila jsem, co všechno si tamní děti musejí občas prožít a většinou to dobrý konec nemá. Zdravím 🤨
VymazatPodívám se u nás v knihovně. Díky za tip.
OdpovědětVymazatMěj se hezky!
Hanka
Autorka napsala více knih, ještě se také po nějaké v knihovně podívám. Měj se pěkně 😊
VymazatZřejmě náročnější čtení, nemýlím se?
OdpovědětVymazatJani, emočně náročnější to opravdu je. Zdravím 😉
VymazatEvi, děkuji za tip a přeji krásnou neděli, Helena
OdpovědětVymazatHelo, je to dost drsná realita, ale je dobře o tom vědět. Pak si člověk váží toho, co má. Zdravím, pá 😉
VymazatLezarts
OdpovědětVymazatJsem srab, tohle bych emočně nedala.
Renato, je to o životě, který by nikdo z nás zažít nechtěl. Měj se hezky 🤨
VymazatPozeptám se v knihovně. zaráží mne, že se o tom hnusném byznysu farmaceutických společností ví a stejně s tím nikdo nic neudělá. A právě i s těmi léky na covid to na mne dělalo dojem, že s námi někdo kšeftuje. Sice jsem se naočkovat dala, ale člověk má stále obavy.
OdpovědětVymazatMajko, jak jsou v tom peníze, zřejmě moc šancí na změnu není. Je to dost děsivé. V knize autorka píše o lékaři, který na problém upozornil a jeho další život byl krutý. V celosvětovém měřítku se v tomto oboru točí příliš mnoho peněz, než aby na to někdo upozornil. Myslím, že existuje spousta nemocí, které by se léčit daly, ale právě tyhle firmy o ně zájem nemají, protože velké množství léků by bylo rázem neprodejné a peníze jsou přece na prvním místě. Také už jsem očkovaná. Měj se, pá 🤨
VymazatDěkuji za tip na čtení a přeji vám hezkou neděli, Evi. 🙂
OdpovědětVymazatNikolko, je to docela síla, ale tak to, bohužel, někde chodí. Pá 🤨
Vymazat